Obserwatorzy

wtorek, 11 września 2012

Ziemniaczysko pod Lipowcem

Mam tą przyjemność mieszkać nieopodal miejscowości Wygiełzów. Jest to miejscowość położona w województwie małopolskim w powiecie chrzanowskim. Na jej terenie znajduje się Nadwiślański Park Etnograficzny. Gdzie w ciągu roku odbywa się szereg różnych imprez. Ostatnio wraz z Zamkiem Lipowiec odbywał się Zlot Czarownic czy Zjazd Rycerzy. Natomiast w ostatnią niedzielę miałam przyjemność brać udział w Ziemniaczysku. Już drugi raz odbyła się tego typu impreza gdzie panie z kół gospodyń wiejskich przygotowywały tradycyjne potrawy, m.in. zalewajki, żurek, pierogi, wodzianka czy klusek. Oczywiście głównym punktem programu były pieczone ziemniaki po cabańsku. 

Tutaj ziemniaki już upieczone podawane na liściu z kapusty (fot. A. Jarguz)


Oprócz jedzonka były również inne atrakcje. Dla dzieci warsztaty z czerpania papieru, warsztaty z filcowania, warsztaty w robieniu ozdób z masy solnej oraz inne gry i zabawy z nagrodami. 

O ile dobrze pamiętam było to przy stoisku z pysznymi ciastami i ciasteczkami. Firmę Ja-Ga prowadzą dwie sympatyczne panie. A ich ciasta są bardzo pyszne. Sama miałam okazję spróbować.

Czerpanie papieru przez najmłodszych.


Była to również okazja do zakupienia ręcznie robionej biżuterii, obrazów, różnych ozdób do domu. Na terenie skansenu było usytuowanych kilka stoisk z rękodziełem.Oczywiście większość osób udała się do lokalnego amfiteatru i oglądała występy lokalnych grup.Późnym popołudniem zaplanowany został występ Kabaretu Pod Wyrwim Groszem. Wiele ludzi zgromadziło się na ich występie. Było bardzo zabawnie, przez prawie 2 godziny nie było minuty abym się nie śmiała. Jeśli ktoś zna i lubi ten kabaret wie o czym mówię. Jedynie dzieci wydawały się znudzone. Ale dorośli bawili się znakomicie.Wszystkie te występy odbywały się w wybudowanym rok temu amfiteatrze. 


W pięknej scenerii skansenu.
Dużo zdjęć - ale chciałam Wam pokazać co się dzieje fajnego u mnie w regionie. I zachęcić do przyjazdu, żeby spędzić mile dzień.

Na dziś to tyle. Zachęcam do wizyty. Jeśli nie w tym roku to w następnym.Pozdrawiam serdecznie,
Natalia

4 komentarze:

 1. Uwielbiam takie imprezy, fajnie, że wrzuciłaś tak dużo fotek! =D
  Pozdrawiam cieplutko =}

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja właśnie też lubię. A może taka forma prezentacji zachęci kogoś do odwiedzenia skansenu w następnym roku. Jeśli ktoś mieszka blisko to zapraszam.

   Usuń